הוראת פקודות ציות בסיסיות

תוכן עניינים

מדריך זה משמש כמשאב מקיף ללימוד כלבכם פקודות צייתנות בסיסיות. הוא מציע הוראות, אסטרטגיות וטיפים שלב אחר שלב כדי להבטיח אימונים מוצלחים. מהבנת התנהגות הכלב ועד להצגת הפקודות הנפוצות ביותר, מדריך זה מושלם לבעלי כלבים מתחילים ומנוסים כאחד.

הבנת התנהגות הכלב שלך: הצעד הראשון?

הבנת ההתנהגות של הכלב שלך היא חיונית בכל הנוגע ללמד פקודות ציות בסיסיות. לכלבים יש דרכים ייחודיות משלהם לתקשר ולהגיב למצבים שונים. על ידי הבנת ההתנהגות שלהם, אתה יכול להתאים את גישת האימון שלך כך שתהיה יעילה ומוצלחת יותר.

היבט מרכזי אחד בהבנת התנהגות הכלב שלך הוא זיהוי שפת הגוף שלו. כלבים משתמשים בשפת גוף כדי לבטא את רגשותיהם, בין אם זה התרגשות, פחד או הרפיה. על ידי התבוננות ביציבה, בהבעות הפנים וכשכשוך בזנב, אתה יכול לאמוד את מצב הרוח שלהם ולהתאים את האימונים שלך בהתאם.

גורם חשוב נוסף שיש לקחת בחשבון הוא הגזע והמזג של הכלב שלך. לגזעים שונים יש תכונות ונטיות שונות, ולכל כלב יש את האישיות שלו. חלק מהגזעים עצמאיים ועקשנים יותר, בעוד שאחרים להוטים יותר לרצות וקלים לאימון. הכרת הגזע והמזג של הכלב שלך יכולה לעזור לך להבין את נטיותיו הטבעיות ולהתאים את שיטות האילוף שלך בהתאם.

יתר על כן, הבנת המניעים הבסיסיים מאחורי התנהגות הכלב שלך היא חיונית. כלבים מונעים לרוב על ידי אינסטינקטים בסיסיים כמו אוכל, משחק ואינטראקציה חברתית. על ידי שימוש במניעים אלה כתגמול במהלך האימון, אתה יכול לעודד ולחזק התנהגויות רצויות.

לבסוף, חשוב לקחת בחשבון את חוויות העבר וההיסטוריה של הכלב שלך. ייתכן שכלבים עברו הכשרה קודמת או שחוו טראומה או הזנחה. חוויות העבר הללו יכולות להשפיע על התנהגותם ועשויות לדרוש סבלנות והבנה נוספים במהלך האימון.

בעל כלב המנסה להבין את התנהגות הכלב שלו.
בעל כלב המנסה להבין את התנהגות הכלב שלו.

החשיבות של חיזוק חיובי: למה זה משנה?

חיזוק חיובי הוא היבט בסיסי בהוראת פקודות ציות בסיסיות לכלב שלך. זה כרוך בתגמול ההתנהגות הרצויה של הכלב שלך עם פינוקים, שבחים או משחק, מה שעוזר לחזק ולעודד אותם לחזור על התנהגות זו. שיטת אילוף זו מבוססת על העיקרון שכלבים נוטים יותר ללמוד ולשמור על התנהגויות כאשר הם מקשרים אותם עם תוצאות חיוביות.

לשימוש בחיזוק חיובי יש כמה יתרונות. ראשית, זה יוצר חוויה חיובית ומהנה לכלב שלך במהלך אימונים. סביר יותר שהם יהיו מעורבים, בעלי מוטיבציה ולהוטים להשתתף כאשר הם צופים תגמולים. הקשר החיובי הזה לאימון עוזר לבנות קשר חזק ואמון בינך לבין בן לוויה הפרוותי שלך.

בנוסף, חיזוק חיובי הוא גישה אנושית ואתית לאימון. היא מתמקדת בתגמול התנהגויות טובות במקום להעניש או לנזוף בהתנהגויות לא רצויות. זה לא רק מפחית מתח וחרדה עבור הכלב שלך אלא גם מקדם סביבת למידה בריאה וחיובית.

חיזוק חיובי מאפשר גם תקשורת ברורה בינך לבין הכלב שלך. על ידי תגמול התנהגויות ספציפיות, אתה יכול לספק משוב מיידי ולהודיע לכלב שלך כאשר הוא עשה משהו נכון. בהירות זו עוזרת להם להבין מה מצופה מהם ומאפשרת להם ללמוד ולהגיב לפקודות בצורה יעילה יותר.

יתרה מכך, אימון חיזוק חיובי מעודד פתרון בעיות וחשיבה עצמאית אצל כלבים. במקום להסתמך על פחד או כוח, שיטה זו מעצימה את הכלב שלך לעשות בחירות וללמוד באמצעות ניסוי וטעייה. זה מקדם את היכולות הקוגניטיביות שלהם ועוזר להם לפתח מיומנויות פתרון בעיות, שיכולות להועיל במצבים שונים.

פקודת 'שב': מאיפה להתחיל?

כאשר מלמדים את כלבכם את הפקודה 'שב', חשוב להתחיל עם הבנה ברורה של מה אתה רוצה שהוא יעשה. התחל בכך שיש לך כמה פינוקים קטנים ורכים שימושיים כפרס. עמוד מול הכלב שלך כשתשומת הלב שלו ממוקדת אליך. החזיקו פינוק קרוב לאף שלהם והזיזו אותו באיטיות כלפי מעלה לכיוון המצח. כשהראש שלהם עוקב אחר הפינוק, החלק התחתון שלהם יירד באופן טבעי לקרקע. ברגע שהם בישיבה, אמור את המילה "שב" בנימה ברורה ותקיפה. ברגע שהחלק התחתון שלהם פוגע באדמה, שבחו אותם והעניקו להם את הפינוק. חזור על תהליך זה מספר פעמים, תוך הפחתת כמות תנועת הידיים בהדרגה עד שהם מגיבים לפקודה המילולית בלבד.

עקביות היא המפתח כאשר מלמדים את הפקודה 'שב'. השתמשו בכל פעם באותה מילה ובאות יד, וחיזקו את ההתנהגות בפינוקים ובשבחים. תרגל בסביבות שונות והגבר בהדרגה את הסחות הדעת כדי להבטיח שהכלב שלך מבין את הפקודה במצבים שונים.

התזמון הוא קריטי גם כאשר מלמדים את הפקודה 'שב'. הקפידו לתגמל את כלבכם מיד לאחר שהם יושבים, כדי שיבינו שההתנהגות היא זו שמזכה בתגמול. אם תחכה יותר מדי, הם עלולים לא לשייך את התגמול לפעולה ולהתבלבל.

חשוב להימנע מדחיפת החלק התחתון של הכלב שלך כדי לגרום לו לשבת. זה יכול ליצור התנגדות ובלבול. במקום זאת, אפשרו להם להבין את הפעולה בעצמם בהנחיית הפינוק.

בעל כלב המלמד את הפקודה 'שב' לגור שלו.
בעל כלב המלמד את הפקודה 'שב' לגור שלו.

הפקודה 'הישאר': האם זה פשוט כמו שזה נשמע?

כשזה מגיע לפקודה 'הישאר', זה אולי לא פשוט כמו שזה נשמע. ללמד את הכלב שלך להישאר במקום אחד יכול להיות מאתגר, במיוחד עבור כלבים שהם סקרנים באופן טבעי או שיש להם הרבה אנרגיה. עם זאת, עם סבלנות ואימון עקבי, אפשר ללמד את כלבכם את הפקודה החשובה הזו.

 • 1. התחל עם מרחקים קצרים:
  התחל בעמידה קרובה לכלב שלך ולתת לו את הפקודה 'שב'. ברגע שהם יושבים, הרם את ידך למעלה בתנועת עצירה ואמור 'הישאר' בטון תקיף. קחו צעד אחורה, ואם הכלב שלכם נשאר בישיבה, חזרו אליהם ותגמלו אותם בשבחים ובפינוק. הגדל בהדרגה את המרחק ככל שהכלב שלך מרגיש יותר נוח להישאר במקום.
 • 2. הוסף משך:
  ברגע שהכלב שלך מבין את הרעיון של הישארות במקום, הגיע הזמן לעבוד על הגדלת משך הפקודה 'הישאר'. התחל בהמתנה של כמה שניות לפני שתחזור לכלב שלך ותגמל אותו. הגדילו את הזמן בהדרגה, תמיד חזרו אל הכלב שלכם לפני שהם מפרים את השהות. אם הכלב שלך אכן שובר את השהייה, החזר אותו בשלווה למיקום המקורי והתחיל מחדש.
 • 3. הצג הסחות דעת:
  המטרה הסופית של פקודת 'הישאר' היא שהכלב שלך יישאר במקום ללא קשר להסחות דעת. התחל על ידי הוספת הסחות דעת קלות, כגון נוכחות של אדם אחר או צעצוע בקרבת מקום. אם הכלב שלך שובר את השהייה, החזר אותו בשלווה וחזור על הפקודה. הגבר בהדרגה את רמת הסחות הדעת ככל שהכלב שלך הופך להיות מיומן יותר בלשהות.

שליטה בפקודה 'בוא': איך?

שליטה בפקודה 'בוא' חיונית לבטיחות ולשליטה של הכלב שלך. זה מאפשר לך לקרוא לכלב שלך בחזרה אליך במצבים שעלולים להיות מסוכנים או פשוט כאשר אתה צריך שהם יבואו אליך. עם זאת, ללמד את הכלב שלך פקודה זו דורשת סבלנות, עקביות וחיזוק חיובי. הנה כמה שלבים שיעזרו לך בתהליך:

 • 1. התחל בתוך הבית:
  התחל בתרגול הפקודה 'בוא' בסביבה רגועה ונטולת הסחות דעת כמו הבית שלך. קרא בשם הכלב שלך ואחריו הפקודה 'בוא' בנימה ברורה ונלהבת. השתמש בפינוקים או בצעצוע אהוב כפרס כאשר הכלב שלך מגיע אליך. חזור על תרגיל זה מספר פעמים, הגדל בהדרגה את המרחק בינך לבין הכלב שלך.
 • 2. השתמשו ברצועה ארוכה:
  ברגע שהכלב שלכם מתמצא בבואכם לבית, העבר את האילוף החוצה באמצעות רצועה ארוכה. זה מאפשר לך לתת לכלב שלך יותר חופש תוך שמירה על שליטה. התקשר לכלב שלך באמצעות הפקודה 'בוא' והנח אותו בעדינות לעברך באמצעות הרצועה. תגמל אותם בנדיבות כשהם מגיעים אליך.
 • 3. תרגול במקומות שונים:
  חשוב לתרגל את הפקודה 'בוא' בסביבות שונות כדי להבטיח שהכלב שלך יבין את הפקודה ללא קשר לסביבה. התחילו בפארק שקט או בחצר האחורית והכנסו בהדרגה יותר הסחות דעת כמו כלבים או אנשים אחרים. היה סבלני ועקבי עם האילוף שלך, תגמל את הכלב שלך בכל פעם שהוא מגיע אליך.
 • 4. הימנעו מעונש:
  לעולם אל תענישו או תגערו בכלבכם כשהוא בא אליכם, גם אם הם לקח יותר זמן מהצפוי או לא הגיבו מיד. עונש רק יגרום לכלב שלך לקשר את הפקודה 'בוא' עם שליליות, מה שיגרום לו פחות להגיע אליך בעתיד. במקום זאת, תמיד תגמל ושבח את הכלב שלך על שהגיע אליך, ללא קשר לתזמון.
 • 5. חזקו את הפקודה:
  גם כשהכלב שלכם הופך בקי בפקודה 'בוא', חשוב לחזק אותה באופן קבוע. התקשר לכלב שלך באופן אקראי במהלך היום, ותגמל אותו בכל פעם שהוא מגיע אליך. זה עוזר לשמור על ההבנה וההיענות שלהם לפקודה.

כלב רץ בשמחה לעבר הבעלים בפקודה 'בוא'.
כלב רץ בשמחה לעבר הבעלים בפקודה 'בוא'.

פקודה 'עזוב את זה': פקודה מצילת חיים?

פקודת 'עזוב את זה' היא לא רק פקודת ציות שימושית אלא גם פקודת מצילת חיים. פקודה זו מלמדת את הכלב שלך להתעלם ולהימנע מחפצים שעלולים להיות מסוכנים או מזיקים, כגון חומרים רעילים או חפצים שעלולים להוות סכנת חנק. זה חיוני לבטיחות הכלב שלך ויכול למנוע ממנו לבלוע משהו מזיק או להגיע למצב מסוכן.

כדי ללמד את הפקודה 'עזוב את זה', התחל בהחזקת פינוק בידך הסגורה והצגתו לכלב. בזמן שהם מנסים לקבל את הפינוק, אמור בתקיפות "עזוב אותו" וסגור את היד. המתן מספר שניות עד שהכלב שלך יפסיק לנסות לקבל את הפינוק. ברגע שהם עושים זאת, תגמל אותם עם פינוק אחר או שבחים. חזור על תרגיל זה מספר פעמים עד שהכלב שלך יתחיל להבין את הפקודה.

לאחר מכן, תוכל לעבור לשימוש בחפצים על הקרקע. הנח חפץ בעל ערך נמוך, כגון צעצוע או פינוק, על הרצפה וכסה אותו בידך. אפשרו לכלב שלכם לחקור, אבל ברגע שהוא מגלה עניין, אמור "עזוב את זה" וכסה את החפץ שוב. כשהם מפסיקים לנסות להשיג את זה, תגמל אותם עם פינוק או שבחים. הגבר בהדרגה את הקושי על ידי שימוש בחפצים בעלי ערך גבוה יותר או בחפצים עם ריחות מפתים יותר.

ברגע שהכלב שלך מבין את הפקודה בתוך הבית, קח אותו החוצה לסביבות שונות עם יותר הסחות דעת. תרגל את הפקודה 'עזוב את זה' עם חפצים שונים והעלה בהדרגה את רמת הקושי. זה יעזור לכלב שלך להכליל את הפקודה ולהגיב לה בכל מצב.

פקודת "עקב": מדוע מתעלמים ממנה לעתים קרובות?

לעתים קרובות מתעלמים מפקודת "העקב" מכיוון שהיא דורשת יותר משמעת ועקביות הן מהכלב והן מהבעלים. בעלי כלבים רבים מתמקדים בלימוד פקודות בסיסיות כמו לשבת, להישאר ולבוא, אך אינם מצליחים לתעדף ללמד את הכלב שלהם ללכת בשלווה ברצועה לצידם. עם זאת, פקודת "העקב" חיונית לשמירה על שליטה ומניעת משיכה או יציאה מהכלב שלך במהלך הטיולים.

לימוד הפקודה "עקב" מתחיל בכך שהכלב שלך הולך בצד שמאל עם רצועה רפויה. התחילו בטיולים קצרים ותגמלו את כלבכם על כך שהוא נשאר בתנוחה הנכונה. השתמש בפינוקים או שבחים מילוליים כדי לחזק את ההתנהגות הראויה שלהם. הגדל בהדרגה את משך ומרחק ההליכות שלך תוך שמירה על תנוחת "העקב".

אחת הסיבות שבגללה מתעלמים מהפקודה "העקב" לעתים קרובות היא בגלל שלוקח זמן וסבלנות לשלוט. כלבים באופן טבעי רוצים לחקור את הסביבה שלהם ואולי יש להם אינסטינקט חזק למשוך ברצועה. הכרח אימון עקבי וחיזוק חיובי כדי ללמד את הכלב שלך ללכת בשלווה לצידך.

סיבה נוספת היא שחלק מהבעלים עשוי למצוא את זה מאתגר לשמור על עמדת "העקב" באופן עקבי. זה דורש מיקוד ותשומת לב הן מהכלב והן מהבעלים. עם זאת, עם תרגול והתמסרות, פקודת ה"עקב" יכולה להפוך לטבע שני עבור שניכם.

הזנחה מלמדת את הפקודה "עקב" עלולה להוביל לתסכול במהלך הטיולים, מכיוון שהכלב שלך עלול למשוך כל הזמן, לזנק או להסיח את דעתו. זה יכול להיות גם מסוכן אם הכלב שלך מנסה לרדוף אחרי משהו או מסתבך ברצועה. על ידי לימוד הפקודה "עקב", תוכל ליהנות מהליכות מהנות ומבוקרות יותר עם בן לוויתך הפרוותי.

כלב הולך בנוחות לצד הבעלים בפקודה 'עקב'.
כלב הולך בנוחות לצד הבעלים בפקודה 'עקב'.

הפקודה 'למטה': למה זה מאתגר לכלבים?

 • הבנת האתגר:
  כלבים מעדיפים באופן טבעי להיות במצב זקוף, ולכן ללמד אותם לשכב לפי פקודה יכול להיות אתגר. זה נוגד את האינסטינקטים שלהם ודורש מהם לסמוך ולהיכנע להוראות בעליהם. בנוסף, לחלק מהכלבים יש מגבלות פיזיות או אי נוחות שמקשות עליהם לשכב בנוחות.
 • 2. בניית אמון וביטחון:
  הפקודה 'למטה' מחייבת אמון וביטחון בין הכלב לבעלים. כלבים עלולים להרגיש פגיעים כאשר הם שוכבים, ולכן חיוני ליצור סביבה בטוחה וחיובית כדי שירגישו בנוח. סבלנות וחיזוק חיובי הם המפתח לבניית האמון והביטחון הזה.
 • 3. לשבור את ההרגל לקפוץ למעלה:
  לכלבים רבים יש נטייה טבעית לקפוץ על אנשים כדרך לברך או לחפש תשומת לב. לימוד הפקודה 'למטה' עוזר לשבור את ההרגל הזה ולנתב מחדש את התנהגותם. זה מלמד אותם להישאר רגועים ומרוכזים בנוכחות אחרים, מקדם נימוסים טובים יותר ואינטראקציות חברתיות.

  כאשר מלמדים את הפקודה 'למטה', חשוב להתחיל בסביבה שקטה וללא הסחות דעת. השתמש בפינוקים או תגמולים כדי לפתות את הכלב למצב שכיבה וספק שבחים מילוליים כאשר הם מצליחים לעשות זאת. הפחיתו בהדרגה את הפיתוי והסתמכו על אות יד או פקודה מילולית בלבד. לעקביות ולחזרה יש חשיבות מכרעת בחיזוק הפקודה ובעזרה לכלב להבין מה מצופה מהם.

  ראוי לציין שלכלבים מסוימים עשוי לקחת זמן רב יותר לשלוט בפקודה 'למטה' בהשוואה לאחרים. גזעים מסוימים, כמו אלה עם רגליים קצרות או גוף גדול, עשויים למצוא את זה יותר מאתגר פיזית להיכנס למצב שכיבה. במקרים כאלה, חשוב להתאזר בסבלנות ולהתאים את שיטות האימון לצרכיו האישיים.

פתרון בעיות נפוצות: מה לעשות כשהדברים לא הולכים כמתוכנן?

כשמדובר בהוראת פקודות ציות בסיסיות, חשוב לצפות שלא הכל יעבור חלק. לכלבים, בדיוק כמו בני אדם, יכולים להיות אתגרים וקשיים משלהם. זה חיוני להיות מוכן לבעיות הנפוצות האלה ולהיות אסטרטגיות לפתרון בעיות ביעילות.

 • 1. חוסר מוטיבציה:
  לפעמים, כלבים עשויים להראות חוסר מוטיבציה או עניין בלמידה או ציות לפקודות. במקרים אלו, חשוב להעריך את סביבתם ולוודא שהיא נקייה מהסחות דעת. בנוסף, שימוש בפינוקים או תגמולים בעלי ערך גבוה יכול לעזור להגביר את המוטיבציה והמעורבות במהלך אימונים.
 • 2. תגובה לא עקבית:
  כלבים עשויים להגיב היטב לפקודה בהגדרה אחת, אך נאבקים לבצע בסביבה אחרת. חוסר העקביות הזה יכול להיות מתסכל, אבל חיוני לזכור שכלבים מקשרים פקודות להקשרים ספציפיים. כדי לטפל בבעיה זו, הכנס בהדרגה הסחות דעת במפגשי אילוף, וודא שהכלב מבין שהפקודה חלה במצבים שונים.
 • 3. פחד או חרדה:
  כלבים מסוימים עשויים להפגין פחד או חרדה כאשר לומדים או מצייתים לפקודות. זה חיוני ליצור סביבת אימון בטוחה וחיובית כדי לעזור להם להתגבר על הפחדים שלהם. הסר אותם בהדרגה לפקודה על ידי פירוקה לצעדים קטנים יותר ותגמול על כל התקדמות שהם עושים.
 • 4. התרגשות יתר:
  כלבים יכולים להתרגש יתר על המידה במהלך האימון, מה שמקשה עליהם להתמקד ולהקשיב לפקודות. במקרים כאלה, כדאי לשלב תרגילי הרגעה או טכניקות לפני אימונים. זה יכול לכלול טיולים קצרים, גירוי מנטלי או צעצועים אינטראקטיביים שיעזרו להם לשחרר עודפי אנרגיה.
 • 5. רגרסיה:
  כלבים, במיוחד בשלבי חיים מסוימים או כאשר חווים שינויים בשגרה שלהם, עשויים להפגין רגרסיה באימון הצייתנות שלהם. זה יכול להיות מתסכל, אבל חשוב להישאר סבלני ועקבי. בדוק שוב את היסודות וחזק את היסודות של הפקודות, תוך כדי בניית משימות מאתגרות יותר.

  בכל אחד ממצבי פתרון הבעיות הללו, חשוב להימנע מעונש או חיזוק שלילי. זה יכול להוביל לבלבול, פחד והתמוטטות האמון בין הכלב לבעלים. במקום זאת, התמקדו בחיזוק חיובי, בעקביות ובהגדרת ציפיות ריאליות. אם הבעיות נמשכות, פנייה להדרכה ממאלף כלבים מקצועי יכולה לעזור בטיפול באתגרים ספציפיים ובמציאת פתרונות מותאמים אישית.

בעל כלב המתייחס לבעיה שכיחה במהלך האימון.
בעל כלב המתייחס לבעיה שכיחה במהלך האימון.

שמירה על עקביות פיקוד: עד כמה זה חשוב?

עקביות היא המפתח בכל הנוגע ללמד פקודות ציות בסיסיות לכלב שלך. חיוני לשמור על גישה עקבית לאורך תהליך האילוף כדי להבטיח שהכלב שלך יבין את הפקודות וימלא אותן ביעילות. עקביות מספקת בהירות ועוזרת לבסס שגרה שהכלב שלך יוכל לעקוב אחריו. כאשר הפקודות מתחזקות באופן עקבי, הכלב שלך לומד לקשר התנהגויות ספציפיות לפקודות מסוימות, מה שמקל עליו להגיב כראוי במצבים שונים.

עקביות גם עוזרת לבנות אמון ולחזק את הקשר בינך לבין הכלב שלך. כאשר אתה אוכף את הפקודות באופן עקבי, הכלב שלך לומד שאתה מנהיג אמין ושהוא יכול לסמוך עליך ולסמוך עליך. אמון זה חיוני לתקשורת יעילה ולציות.

בנוסף, עקביות חשובה במניעת בלבול ואותות מעורבים. כלבים הם חיות אינטליגנטיות, אך הם מסתמכים על עקביות וחזרה כדי ללמוד ולהבין פקודות. אם אתה לא עקבי בגישה שלך, משתמש במילים או מחוות שונות עבור אותה פקודה, זה יכול לבלבל את הכלב שלך ולעכב את התקדמותו באילוף.

העקביות משתרעת גם מעבר לאימונים. חשוב לחזק את הפקודות באופן עקבי במצבים יומיומיים. לדוגמה, אם לימדת את הכלב שלך "לשבת" במהלך מפגשי אילוף, עליך לצפות ממנו גם לשבת לפני הארוחות, לפני חציית הכביש, או בעת קבלת פני מבקרים. על ידי שמירה על עקביות במצבים אלה בחיים האמיתיים, הכלב שלך לומד שהפקודות חלות בכל ההקשרים והופך לאמין יותר בציות שלהם.

הוראת פקודות ציות בסיסיות היא לא רק חיונית לבטיחות הכלב שלך אלא גם לדו-קיום השליו בינך לבין הכלב שלך. עם סבלנות, עקביות והטכניקות הנכונות, אתה יכול לכוון את הכלב שלך לעבר התנהגות רצויה. זכרו, כל כלב הוא ייחודי; מה שעובד עבור אחד אולי לא יעבוד עבור אחר. אז, המשך לנסות שיטות שונות עד שתמצא מה עובד הכי טוב עבור החבר הפרוותי שלך.

רוצים להיות מעודכנים ?

קבלו עדכונים ותלמדו ממקצוענים

עוד כתבות שאולי יעניינו אותך

טיפים והנחיות לאילוף כלב קטן

טיפים והנחיות לאילוף כלב קטן אילוף כלב זו משימה חשובה אשר תיתן לך ולכלב שלך את היכול לתקשר וליהנות ביחד מפעילויות שונות לאורכו של היום.